С решение №584/20.08.2020 г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА СПИСЪК НА ИНОВАТИВНИТЕ УЧИЛИЩА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПГМЕЕ е одобрена за разширяване на иновацията, която ще се приложи за специалност „Микропроцесорна техника“.
Целта на иновацията е създаване на иновативна паралелка „Микропроцесорна техника“, чрез която да се осигури фундаментална промяна на начина, по който ще се подготвят учениците спрямо професионалните им компетенции. Учениците ще подобрят резултатите си и критичното си мислене чрез иновативно образователни процеси, методи на преподаване, училищно лидерство и учебни програми.
1. Разработване и обезпечаване на оптимален режим на функциониране на интегриран образователен процес и неговата информатизация , формиране на информационна култура на учениците и педагозите.
2. Усъвършенстване на средата, в която се обучават учениците. Създаване на информационно-образователно пространство в ПГМЕЕ.
3. Сътрудничество и взаимодействие на всички участници в учебно-възпитателния процес.
4. Развитие на проектно-изследователската дейност на учениците и на ученическото самоуправление.
Очаквани резултати:
В съвременните условия, завършващите трябва да търсят различни начини за получаване на квалификация и научни степени, с които адекватно да отговорят на изискванията на пазара на труда, със способности да използват най-нови технологии, да проектират продукти с уникални качества и конкурентни предимства. Въпреки нуждата от такъв тип специалисти, комуникацията между бизнес сектора и пазара на труда е трудна. Съществуващата общност – обучаващи, инженери, учащи, фирми ще се присъединят и ще съдействат в сферата на новите технологии и ще създадат уникална възможност за нови идеи и иновации. От години съществува разминаване между подготовката на учащите се и изискванията на работодателите. Нашият проект цели да сближи възможно най-тясно интересите и възможностите на тези два сектора – бизнеса и образователните институции. Това са очакваните резултати от настоящия проект. Бизнесът изисква образовани и опитни специалисти с практически умения и способност да взимат бързи решения. В дългосрочен аспект, проектът ще подобри конкурентноспособността на учениците на пазара на труда и това ще намали безработицата в региона и ще подобри състоянието на местната икономика. Ще се създадат и поддържат връзки и партньорство между училищата и бизнеса, между училищата и висшите учебни заведения. Ще се създаде информационна мрежа в рамките на училището.
Гимназията е иновативно училище
от 2017 година. Иновацията в продължение на три години бе разширена за
специалностите: „Мехатроника“ и „Компютърни мрежи“. Посоката, по която се
работи в иновативните паралелки е правилна и води до интерес и креативност. С
гордост можем да заявим, че се повиши авторитета на училището и то е едно от
най-желаните в Бургас . Увеличи се и броят на включили се ученици в
предстоящите иновативни процеси. Стремежа на екипа под ръководството на
гимназията е да продължава да търси нови методи, с цел повишаване качеството на
преподаване и обективността на оценяване на учениците; осъвременяване на
учебните програми, особено на бързо развиващите се учебни дисциплини, така че
да се дава възможност за адекватна професионална подготовка.
Ние вярваме, че всеки човек има нужда и заслужава да получи
качествено професионално образование, за да е в състояние не само да подсигури
ежедневието си, но и да финансира житейските си цели. Това е особено важно за
нашите ученици, защото искаме те да живеят пълноценно в свят, който ще е
по-сложен, по-динамичен и непредвидим от този, който познаваме.
Наша е отговорността да им помогнем да усвоят знания и умения,
които да им помогнат да сбъднат мечтите си.