На 28. ноември се проведе интерактивен съвместен урок с VIII д клас, обединяващ учебните дисциплини предприемачество, философия и информационни технологии – „Кризата като възможност“.
Урокът е част от иновативния проект „Зелено предприемачество за устойчиво бъдеще“, който цели да вдъхнови учениците за творческо мислене, отговорно отношение към природата и разгръщане на предприемаческия дух.
В началото на урока чрез приложението Padlet учениците споделиха своите виждания за това какво представлява кризата. Тази платформа им позволи да визуализират и обогатят идеите си, като в процеса се оформиха разнообразни, но свързани интерпретации – от личностните предизвикателства до глобалните проблеми.
Урокът продължи с дискусия върху човешките кризи и техния потенциал за промяна. Учениците разгледаха Tеорията за етапите на психосоциалното развитие на Ерик Ериксън, която описва как хората преминават ключовите кризи през живота си – от детството до старостта. Теорията бе използвана като основа за размисъл върху това как всяка криза, независимо дали е лична или глобална, може да отвори врати към нови възможности. Идеята, че „кризата е шанс за развитие“, беше възприета от учениците като ръководна мисъл за целия урок.
От философията плавно се премина към света на предприемачеството и екологията. Темата за „бързата мода“ и нейното въздействие върху околната среда. Учениците изследваха данни за вредите, причинени от текстилната индустрия – от огромните количества вода, необходими за производството на една тениска, до въглеродния отпечатък на индустрията. Така те осъзнаха, че устойчивостта в ежедневието, дори чрез рециклирането на дрехи, може да има значително положително въздействие върху природата.
Използвайки специалния калкулатор Texcycle, посредством NFC технология, учениците имаха възможността да изчислят какво спестяват на природата, когато рециклират дрехите, с които са облечени в момент. Тази практическа демонстрация показа в реални числа как малките действия водят до големи екологични ползи.
Технологиите също бяха разгледани в контекста на тяхното влияние върху околната среда. Учениците се запознаха както с ползите – като намаляване на хартията и повишаване на енергийната ефективност, така и с предизвикателствата – например замърсяването от електронни отпадъци и начините за рециклирането им. Примерите от строителството, транспорта и селското стопанство илюстрираха как дигиталните технологии могат да допринесат за по-устойчиво бъдеще.
Урокът завърши с посланието, че всеки от нас може да бъде част от решението на екологичната криза – чрез малки, но значими действия за по-добро и устойчиво бъдеще!