Настоящи проекти

Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника – Бургас отново получи статут на Иновативно училище с Решение на МС №507/18.07.2024 г. за приемане на Списък на иновативните училища в Република България за учебната 2024/2025 г.

ПГМЕЕ бе одобрена за иновативно училище за периода 2024 – 2027 г. чрез своята иновация „Зелени технологии за устойчиво бъдеще“, разработена от училищен екип.

Предлаганата иновация ще допринесе за реализиране на Стратегията за развитие на училището ни, която формулира визия за развитие с фокус: усвояване на компетентности — съвременни знания, умения и нагласи по изучаваните професии и специалности, осигуряващи на младите хора успешна реализация на пазара на труда и мотивация за учене през целия живот. Неотменна част от компетентностите на съвременния човек в глобалния свят са зелените знания и умения, както и универсалните качества: предприемчивост и инициативност, необходими за бъдещите професии в технологичния 21 век.

Целева група – новоприетите ученици във випуск 8 клас

Иновативен проект: „ Стъпка по стъпка, година по година, реален резултат“

През учебната 2023/2024 година всички паралелки от 10 клас в ПГМЕЕ продължават обучението си по чужд език , съгласно  заложените параметри в иновативния проект „ Стъпка по стъпка, година по година – реален резултат“, чрез въвеждане на нов и усъвършенстван модел на организацията на учебния процес по немски и английски език. Моделът доказа своята ефективност и се прилага и във випуск 8 и 9 клас.

С решение № 469 от 7 юли 2023 г.  Министерският съвет на Република България прие Списък на иновативните училища в България за учебната 2023/2024 година.

ПГМЕЕ е одобрена със своето предложение за разширяване на обхвата на иновацията чрез повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти.

Целта на разширението на иновативния  ни проект е изграждане на подобрен модел на управление на системата  на обучение в ПГМЕЕ. Чрез него всички ученици ще бъдат въвлечени по-ефективно  в учебния процес. За постигането на тази цел  поставихме акцент върху професионалното развитие на педагогическите екипи, посредством квалификацията на  педагогическите специалисти в различни аспекти: умения за формиране на критично и аналитично мислене, ефективни практики за  преподаване и учене, подобряване на лидерски и преподавателски практики и др.

В изпълнение на етап 3 от реализирането на иновативния проект на ПГМЕЕ „Стъпка по стъпка, година по година – реален резултат”, е направена промяна в учебния план на всички паралелки от 10 клас за учебната 2023/2024 година, която се изразява с увеличаване на часовете по  изучаваните в 10 клас чужди езици за втори учебен срок. Изготвени са Учебни програми, разработени специално за часовете по чужд език английски и немски с разширено изучаване от 8 клас, съобразно изискванията и целите на иновативен проект „Стъпка по стъпка, година по година – реален резултат“  в ПГМЕЕ в сила от 2023/2024 учебна година.

Учебното съдържание в учебните програми се разработва по различен начин, в съответствие с темпото на усвояване на учебния материал, динамиката на работа и спецификата на целевата група.

Академичният напредък и нагласите на учениците за учене се проследяват периодично чрез система за събиране и анализиране на данни, възоснова на които  се набелязват мерки за подобряване качеството на преподаване и учене.

Проект „Да споделим успеха“ 

Поредна година ПГМЕЕ работи по  вътрешно училищен проект „Да споделим успеха“. Участници са ученици, учители, външни участници, в т.ч. и родители, работодатели. Първоначалната идея бе при индикиран положителен резултат да бъде продължен и дори да се превърне в постоянна дейност на ПГМЕЕ, което на практика се реализира.

Основна цел на проекта е да приобщи бивши и настоящи възпитаници на нашето училище в създаването на мрежа, чрез която да се споделят постижения, успехи, трудности, идеи и други; да се популяризират професиите сред учениците в гимназиален етап и да се повиши мотивацията за учене и усвояване на професионални компетентности.

Дейностите по проекта са: сформиране на екип за работа по проекта, определяне на цели на проекта, създаване на база данни със списъци на бивши възпитаници, с добра професионална реализация.  След което се провеждат предварителни срещи с наши бивши ученици /партньори по проекта/, с цел обсъждане на идеята и дневния ред на срещата с учениците. Организацията на срещите е по специалности, съобразявайки се със специалността на гостите.

Предвижда се  водене  на постоянна рубрика в сайта на училището, която ще отразява и споделя актуална информация от проведените срещи с външни партньори.

Очакваните резултати от реализирането на проекта са:

Създаване на неформална и модерна извънкласна форма на работа, която да съдейства за мотивацията на ученицте да усвояват професията, за която се подготвят .

–  Развитие  и възпитаване на устойчив интерес към изучаваната  специалност .

– Съхраняване и поддържане на установените  традиции във възпитаване на приобщеност   и принадлежност към ПГМЕЕ .

– Създаване на трайни връзки и партньорство между училището ни и бившите възпитаници .

– Съхраняване, поддържане и обогатяване на традициите .

– Създаване на функциониращи връзки и съвместни прояви, които да продължат и след приключване на проекта.

Екип за реализиране на проекта:

Координатор на проекта: Н.Н.

Членове на екипа: М.Щ. и М.С.


ПРОГРАМА ЗА УЧИЛИЩА ПОСЛАНИЦИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ.

От 30.10.2020 г. ПГМЕЕ-Бургас е Училище посланик на Европейския парламент и стартира работата си в тази програма. Тя е насочена към ученици от средни и професионални училища. Основната цел на Програмата е да подобри осведомеността сред учащите относно Европейския съюз (ЕС), европейското гражданство и парламентарна демокрация, както и относно Европейския парламент (ЕП) като институция, която представлява гласовете на гражданите и с която те могат да си взаимодействат, за да се включат активно в създаването на европейския дневен ред. Програмата е тригодишна, като участващите училища ще бъдат оценявани веднъж годишно на място или от разстояние.

Старши посланици за нашата гимназия са г-жа Д. К. и г-жа Г. Д., които чрез  подбор определиха младши посланиците – 14 ученика от осми, девети и десети клас. Концепцията развита от тях, която спечели членовете на журито и направи ПГМЕЕ част от програмата, е на територията на ПГМЕЕ  да бъде създаден Механо парламент, представляващ умален модел на Европейския парламент. Младшите посланици, чрез гласуване, ще изберат председател на парламента. Ще бъдат създадени постоянни комисии, всяка една от които ще отговаря за определена област и ще изпълнява присъщите дейности на реалните комисии. При изпълнението на дейностите по програмата ще се назначават делегации, които са отговорни за реализирането на дейностите. Основна отговорност на комисиите ще бъде популяризирането на Европейския парламент, неговите структури и гражданските и човешки права на хората сред всички ученици, първо на училищно, а след това и на регионално ниво.


„Еразъм” акредитация в сектор, „Професионално образование и обучение” с номер2022-1-BG01-kA120-VET-000108578 на Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника

Присъдената акредитация дава възможност на гимназията да кандидатства с проектни предложения в рамките на програма „Еразъм +“ за периода 2023 – 2027 година. В Еразъм плана е посочено реализиране на  мобилности на обучаеми и педагогически персонал по професионална подготовка. В мобилностите ще бъдат включени ученици от всички специалности в ПГМЕЕ гр. Бургас. В Еразъм плана общо 190 ученици и 19 придружаващи учители ще вземат участие в образователни мобилности на обучаеми. 56 участници ще се включат в мобилност на персонал. Придобитият опит и преживявания ще се мултиплицират сред останалите ученици и учители в ПГМЕЕ.

Проект „Еразъм+“

I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII ПРОЕКТ – приключили


Участие по Национални програми на МОН

1. Национална програма „Без свободен час“, модул „Без свободен час в училище“С помощта на тази програма се възстановяват средствата за възнаграждения на заместващи учители за болнични, които са сметка на работодателя.

2. „Оптимизация на вътрешната структура на персонала“

3. „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“

4. „Заедно в изкуствата и в спорта“- по Модул 2 „Спорт“ са сформирани три групи: „Хандбал мъже 8-10 клас“ с 14 участника,  „Волейбол мъже 8-10 клас“ с 15 участника и  „Футбол мъже 8-10 клас“ с 20 участника.

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „УЧЕНИЧЕСКИ ОЛИМПИАДИ И СЪСТЕЗАНИЯ”

МОДУЛ „ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕ НА ТАЛАНТЛИВИ УЧЕНИЦИ ЗА УЧАСТИЕ В УЧЕНИЧЕСКИТЕ ОЛИМПИАДИ”

За поредна година Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника участва по Националната програма „Ученически олимпиади и състезания”, модул „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученически олимпиади и състезания“, която е насочена към повишаване качеството на образователния процес чрез диференцирана грижа към личностното развитие на децата и учениците според индивидуалните им образователни потребности.

Основната цел е да се предостави още една възможност за откриване, развитие и изява на заложбите на учениците, които имат склонност към по-задълбочено изучаване на техническото чертане и приложението версиите на приложно програмния продукт – AutoCAD при изготвяне на конструктивна документация. Чрез директно финансово стимулиране се поощрят тези учители, да участват по-активно в подготовката на изявени ученици. Средствата по проекта се използват за обогатяване на материалната база при работа в групите. Участието и доброто представяне в олимпиадите е възможност за създаване на връзки и запознанства в цялата страна, както на участниците така и на техните ръководителите.

Години наред учениците от ПГММЕ гр. Бургас заемат призови места при участието си на национални олимпиади. Професионалните компетенции по учебния предмет техническо чертане се формират в две посоки – чрез усвояване на специфични понятия, регламентирани принципи и правила, както и чрез развитие на пространствето мислене. Голямата по обем и разнообразна по съдържание научна информация, както и изискванията за изграждане на практически умения за за скициране и чертане, налагат да се търсят извънкласни форми на обучения. За тази цел в гимназията са създадена школа, в рамките на всяка по две  групи: ТEХНИЧЕСКО ЧЕРТАНЕ с ръководители  инж. М.Д. и А.К.


ПРИКЛЮЧИЛИ ПРОЕКТИ 

 

Scroll to Top