В края на месец декември се проведе интердисциплинарен урок. Представен беше пред 8 „и“ клас, а уважение и интерес към темата засвидетелстваха скъпи гости : г-жа Христина Димитрова – старши експерт от РУО, г-жа Надя Николова – зам. директор по учебната дейност, инж. Елена Томицина – зам. директор по учебно-производствената дейност, г-жа Ани Пехливанова и г-жа Стефка Чавдарова.
Темата на урока беше: „Да изчезнеш за 60 години или тъжната история на Аралско море. Може ли тази съдба да застигне и езерото Вая или екокатастрофата е предотвратима?“ и обединени знания от различни учебни дисциплини: биология и здравно образование – преподавател Тодор Ангелов, география и икономика – Николина Йорданова, информационни технологии – Емилия Дикова и предприемачество – Ваня Христова.
Урокът постави акцент върху историята на Аралско море – един от най-големите екологични проблеми на 20. век. Чрез презентация и интерактивни дискусии учениците се запознаха с трансформацията на това някога четвърто по големина езеро в света в токсична пустиня. Учениците научиха за ужасяващите последици: пълно измиране на флората и фауната, изоставяне на пристанища и градове, тежки здравословни проблеми за местното население.
Представен на аудиторията бе и лъч надежда, свързан с действията, които предприема Казахстан. Резултати от изграждането на язовир Кок – Арал вече могат да се видят. Промяната беше онагледена с динамично изображение, което проследи развитието на Северно Аралско море след изграждането на язовира.
Втората част на изложението се фокусира върху потенциалните заплахи за нашето езеро Вая – най-голямото естествено езеро в България, разположено в Бургас. През 60-те и 70-те години езерото е било сериозно замърсено от отпадъци от нефтопреработвателния комбинат „Нефтохим“, както и от интензивната употреба на пестициди и торове в околните земеделски земи. Това е довело до изчезване на рибни видове и значително влошаване на екологичното състояние на езерото.
С помощта на 4D технология всички ученици успяха да „видят в реални условия“ фитопланктона, който е най-повлиян от негативните предприемачески действия край Вая.
Учениците се запознаха с мерките, които прилага „Лукойл Нефтохим Бургас“ при осъществяване на дейността си и какви резултати очаква при спазване на европейски регламенти, свързани с опазване на околната среда.
Урокът завърши с викторина в приложението Kahoot, която показа, че интердисциплинарният урок е оставил знания в учениците, накарал ги е да осъзнаят как човешките действия могат да имат както разрушителни, така и възстановителни последствия върху природата. Разбраха, че случилото се с Аралско море може да бъде предупредителен сигнал за бъдещето на нашите собствени природни богатства.