„БЪЛГАРИЯ СЛЕД 10 НОЕМВРИ – ЛИЦЕТО НА ПРОМЯНАТА В ЧЕТИРИ ИЗМЕРЕНИЯ“

Как промените след 10 ноември 1989 г. продължават да влияят върху живота ни днес?

Отговор на този въпрос потърсиха учениците от Х клас в проекта „България след 10 ноември – лицето на промяната в четири измерения“, представен на 23 юни пред г-жа Надя Николова заместник-директор на гимназията, учители и ученици.

Целта на проекта беше да проследи възникването на гражданското общество в България, протестите, политическите, икономическите и демографските промени след 10 ноември 1989 г. Макар този период да е далечен за днешните ученици, той до голяма степен определя облика на съвременна България.

Учениците се заеха с предизвикателната задача да изследват различните измерения на прехода. Георги Вълков от Х „Б“ клас представи възникването на гражданското общество и първите протести, като постави акцент върху протеста „Майките с колички“. Преслав и Калоян от Х „З“ клас разгледаха политическите промени, дейността на различните правителства и европейския път на България. Божидар от Х „З“ клас проследи икономическите промени, а Калин от Х „Б“ клас представи демографските процеси и предизвикателствата, пред които е изправено българското общество през последните десетилетия.

В края на представянето учениците участваха в Kahoot викторина в реално време. Активността и високият процент верни отговори показаха, че темата е предизвикала интерес и е провокирала размисъл върху близкото минало и неговото отражение върху настоящето.

Проектът показа, че разбирането на миналото е ключ към осмислянето на настоящето и изграждането на активна гражданска позиция. Защото именно информираните и мислещи млади хора са тези, които могат да променят обществото към по-добро.

Споделете публикацията:
Scroll to Top