В периода 6-8 март 2025 г. ученици от специалност „Ремонт на летателни апарати“ към ПГМЕЕ – Бургас имаха възможността да се потопят в реалната работна среда на авиационната индустрия. Практическото обучение се проведе в хангара на летище Варна, а домакин беше водещата компания „Електра Транс Глобъл“. Началото на обучението беше белязано от топлото посрещане на учениците от г-н Стефан Трифонов, управител на „Електра Транс Глобъл“, който ги запозна с динамичните възможности за реализация в авиационния сектор. Под ръководството на инж. Драгомир Георгиев и инж. Ивайло Ралински, младите таланти преминаха през интензивни практически занимания, като се включиха в реални задачи, изпълнявани ежедневно от авиационните специалисти. Учениците бяха разделени на три екипа и работиха върху различни самолети, усвоявайки важни технически умения. Те се запознаха с процедурите по поддръжка, почиствайки фюзелажа, подовите пространства, седалките и овърхедбинове – багажните отделения на въздушните машини. В допълнение, те имаха възможност да извършат инспекция и почистване на карго отделенията, както и армиране на аварийните изходи – критично важен аспект от безопасността на полетите.
Особено вълнуващ момент настъпи на 7 март, когато учениците демонстрираха придобитите умения пред директора на гимназията, г-жа Желева, и ЗДУПД, г-жа Томицина. С изключителна гордост и увереност те показаха, че натрупаните знания в училище намират реално приложение в професионалната практика.
Един от най-вдъхновяващите моменти за гимназистите беше срещата с бивши възпитаници на ПГМЕЕ – Бургас, които вече успешно са започнали кариерата си в „Електра Транс Глобъл“. Това доказва, че професионалното образование в училището не само подготвя отлични специалисти, но и отваря врати към реализация в престижни компании.
Тази учебна практика се превърна в безценен опит за бъдещите авиационни техници. Тя затвърди убеждението, че обучението в ПГМЕЕ – Бургас предоставя стабилна основа за успешна кариера в авиационния сектор, като съчетава теорията с реални практически умения.
Бъдещето на авиацията е в ръцете на младите специалисти – и те са готови да полетят!













