Ученици от Европа гостуваха на семейството на бургаското Михано. Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника посрещна ученици и учители от партньорските училища в пет държави, работещи по проект „DIGISTORIES OF GENERATION Z“, финансиран по програма „Еразъм+“. В продължение на пет дни, от 27-ми февруари до 3-ти март, бургаската гимназия бе домакин на мобилност в България, която бе открита с официална церемония по традиционен български обичай в сградата на училището. Партньорските екипи от България, Румъния, Италия, Испания и Ирландия взеха участие в планираните дейности, възпитаващи подрастващото дигитално „Z“ поколение в умения и знания за екипност, използване на новите технологии и навлизащия изкуствен интелект.
Темата, по която бяха организирани работните сесии, бе свързана с новите технологии, формиращи нашето бъдеше. Делегацията проведе 5-дневни изследователски работилници, в които учениците приеха предизвикателството да разработят и презентират своите продукти по различните дейности. Всички екипи представиха по три иновации, формиращи нашето бъдеще. Работилницата, наречена „Стелариум“, беше както образователна, така и занимателна. В нея учениците трябваше да разпознаят и нарисуват съзвездията от зодиака по предварително подготвена от домакинския ни екип презентация с научни и любопитни истории за различните съзвездия. Друга работна задача бе участието им в състезателен куиз.
Една от дейностите бе представянето на любопитни факти за случайно открити популярни изобретения. Резултатът беше представен под формата на видеа, които учениците старателно подготвиха. Организираха се и работилници, в които младежите бяха разделени на екипи и работиха по темата: „Топ 10 на джаджите, без които тийнейджърите не могат да живеят“. Втората част на уъркшопа беше на тема: „Изкуственият интелект изяжда света“. Младите хора обсъждаха предимствата и недостатъците по темите: „Роботика“, „Киберсигурност“, „Интернет“, „Изкуствен интелект“, „Облачно пространство“, създадоха интересни проекти и показаха своите презентационни умения.
Културната програма включваше посещения на архитектурни и археологически забележителности в градовете Несебър и Созопол.
Силно впечатляващо бе посещението в музея на науката и технологиите „Планетум“, разположен на територията на красивата ни морска гара. Атрактивно преживяване за всички бе и визитата в центъра за виртуална и добавена реалност, в който се разходихме виртуално до остров „Св. Анастасия“, а с помощта на високотехнологични очила за виртуална реалност се докоснахме до морско дъно.
Заключителната церемония и връчването на сертификатите беше проведена в клуб „Модерен театър“ с впечатляващ сценарий, включващ представяне на моменти от предишните мобилности, известни песни от всяка държава, връчване на сертификатите за участие и последващо караоке парти.
Учениците от партньорските училища, които гостуваха в семействата на учениците от ПГМЕЕ, отнесоха със себе си чудесни преживявания и емоции от осъществената мобилност. По този начин те усъвършенстваха социалните си умения и изградиха позитивни мултикултурни приятелски отношения.