„ИНТЕЛЕКТ, ИНОВАЦИИ И УСПЕХ:КАК ПРОЕКТНАТА ИДЕЯ НА НАШИТЕ УЧЕНИЦИ РАЗТЪРСИ ХИМИЧНИЯ СВЯТ В БДУ „ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ“

Понякога науката не се случва в лаборатория. Понякога тя се ражда в идея, формулирана със съвест, любопитство и въображение. В два поредни дни ученици от клуб „Вкусът на здравето“ към ПГМЕЕ се потопиха в света на науката и взеха участие в Деня на химията, организиран от Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, катедра „Химия“. Присъстваха на демонстрации, включващи вълнуващи експерименти, посещение на музея на химията, микробиологична лаборатория. Участваха в разговори с представители на криминалистичната лаборатория към МВР- гр. Бургас, което им предостави уникална възможност да видят химията в действие в различни професионални сфери.

Във втория ден на събитието, момчетата на Механото, обучаващи се в паралелки с един час химия седмично, се изправиха срещу конкуренция като: ПГХТ „Aкад. Н. Д. Зелинский“, ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, ПГЧ „Васил Левски“, ППМГ “Гео Милев” – гр. Стара Загора. Обстоятелствата не притесниха нашите ученици, а тъкмо обратното, мотивираха ги и те заслужено завоюваха ВТОРО МЯСТО на националния форум „Химия за устойчиво бъдеще“, 2025 със самостоятелно разработена проектна идея, приложима в реалния свят и надхвърляща учебното съдържание. Те не извършиха сложни лабораторни анализи. Те представиха идеята си, но с такава научна логика, аргументация и социална значимост, че спечелиха не само признание, а и покана за участие в международната конференция SISNexus 2025.

Проектната им идея – „Пластмасова инфекция: Химичен анализ на бисфенол А в съдове за храна и потенциалните рискове за здравето“ – е пример за това как ученик едновременно може да бъде изследовател, мислител и защитник на здравето. Те поставиха в центъра на вниманието тема, която засяга всеки един от нас, макар мнозина да не я виждат. Говориха за риска, за отровите, които сами допускаме в живота си. Говориха научно, точно, с логика и аргументи – но и с грижа!

Учениците показаха, че химията не живее само в учебниците – тя е навсякъде: в бутилката вода, в кутията с храна, в избора, който правим. И че когато вложим мисия в знанието, науката става кауза. Наука, която може да бъде трудна, но винаги е необходима.

Гордеем се с вас момчета – не защото сте „победили“, а защото доказахте, че стойността не се мери в часове, а в устрем.

Споделете публикацията:
Scroll to Top